Gabloty po prawej stronie od wejścia do izby poświęcone są Pieninom. Środkowa zawiera oryginalną mapę panoramiczną Pienin autorstwa Edwarda Moskały. Lewa gablota zawiera informacje z historii znakowania szlaków turystycznych w Pieninach. Możemy prześledzić postępy znakowania szlaków od początku, gdy pracował zespół dra Zygmunta Tałasiewicza, poprzez etapy działalności znakarskiej ks. Walentego Gadowskiego i prof. Feliksa Rapfa, aż po czasy nam współczesne. Prawa z gablot pełna jest informacji o schroniskach pienińskich. Poznamy historię zagospodarowania turystycznego Pienin, od pierwszych schronisk im. Zyblikiewicza (Kacze), im. Sienkiewicza (Przechodki Małe), im. W. Pola (Sromowce Niżne), aż po „Orlicę” i schronisko pod Bereśnikiem.
Z lewej strony izby pod powałą wzrok przyciąga rząd oprawnych w ramki fotokopii rysunków litograficznych z Pienin Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego z lat 1845-1855. W izbie znajdują się pamiątki po Wincentym Kasprowiczu, pustelniku pienińskim, zarazem aktywnym działaczu Oddziału Pienińskiego – znakował i odnawiał szlaki, a jego pustelnia często była ostoją dla znużonych turystów.
Eksponowane są liczne dokumenty z działalności obu oddziałów pienińskich w Krościenku i w Szczawnicy, są tableau prezesów i opracowane kalendaria, jest dział poświęcony Pienińskiemu Parkowi Narodowemu. Zbiory uzupełniają liczne publikacje, przewodniki i mapy, w gablotach prezentowane są archiwalne legitymacje z czasów PTT. Liczne są stare zdjęcia i pocztówki, pełne uroku i swoistego piękna, pokazują nam świat, który minął.