SKKT 2 - Rajd Śladami Partyzantów

II Rajd Turystyczno-Historyczny „Śladami Partyzantów”

Dnia 21 lutego 2017 uczniowie Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego uczestniczyli w Rajdzie „Śladami Partyzantów”.

Został on zorganizowany przez LO w Krościenku, oddział PTTK w Szczawnicy i Gimnazjum w Szczawnicy.

W Rajdzie wzięło udział 65 członków SKKT mi. z Liceum Ogólnokształcącego z Krościenka, ze szkół gimnazjalnych: ze Szczawnicy oraz ze Sromowiec Niżnych wraz z opiekunami. Oprócz organizatorów i zaprzyjaźnionych szkół w rajdzie uczestniczyła Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.

Rajd rozpoczął się na placu Dietla w Szczawnicy o godzinie 9:00. Pogoda sprzyjała wędrownym. Pierwszy odpoczynek – przerwa na „gorącą herbatę” w schronisku pod Bereśnikiem. Dalsza trasa w kierunku Dzwonkówki. Wędrówka była urozmaicona.

Młodzież uczestniczyła w pokazie grupy rekonstrukcyjnej i w wielu konkursach. Głównym jednak celem rajdu było upamiętnienie wydarzeń mających miejsce na Przysłopie w 1944 roku. Po udanej akcji partyzanckiej rozbrojenia posterunku policji w Ochotnicy Dolnej, 21 lutego Niemcy zorganizowali obławę. Oddział partyzantów dowodzony przez Podporucznika Krystyna Więckowskiego „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców.

 

W wyniku obławy zginęło pięciu partyzantów:

  • pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek” (ur.1923 w Krakowie)
  • strz. Jan Rogal ps. „Żbik” (ur.1919 w Waksmundzie)
  • strz. Józef Rogal ps. „Strzała” (ur.1925 w Waksmundzie)
  • strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk” (ur.1920 w Waksmundzie)
  • strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher” (ur.1920 w Nowym Targu)

 

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy. Śmierć partyzantów upamiętnia również pomnik znajdujący się na przełęczy. Pod pomnikiem odbył się apel, następnie zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Rajd zakończył się w zajeździe „Czarda”, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek.